SIIL 2018

Linda Rahvamaja ajalugu sai väärika lisa – SIIL kaks nädalat majas

Iseseisvunud Eesti suurim sõjaline õppus SIIL on ajalooks saanud. Õppuse raames toimunud tegevustesse kaasatud üksused olid aktiivsed mitmetes piirkondades üle kogu Eesti, aga peamised harjutused viidi läbi Lõuna- ja Kagu-Eestis. Kandev roll ülesannete täitmisel ning kokkuharjutamisel oli seekord Kaitseliidul, kandev roll oli ka meediaoperatsioonide keskusel – sealt läksid teele kõik pressiteated, lood, videod, sotsiaalmeedia postitused. Seal asus ka Siiliraadio ehk Sõdur FM, mida sai kuulata üle Eesti ja internetis. Kogu see keskus, kõik need inimesed, kes sellega tegelesid, asusid ja elasid kaks nädalat Antsla vallas Kobelas, Linda Rahvamajas sees ja väljas.

Kohapeal maad kuulamas ja olusid oma silmaga hindamas käidi juba eelmise aasta lõpus. Ja korra veel varakevadel. Esimesed üksikud  „elanikud“ tulid majja tegelikult juba 24. aprillil, nädal hiljem hakkas maja jõudsalt rahvaga täituma ning tippajal elas, liikus, töötas majas ligikaudu 80 inimest.

Rahvamaja suur saal – see, kus toimuvad sügis-talvisel perioodil Boose Seltsi korraldatud legendaarsed peod ja mis kuuldavasti on maakonna suurim saal – see saal, nii lava kui põrandapind olid jaotatud boksideks. Ja seal istusid inimesed nii päeval kui öösel arvutite taga, vahetustega loomulikult. Et juhuslikud inimesed suurde saali ning rahvamaja väliterritooriumile ei satuks, olid mitmes kohas ees hoiatused, metallaiad. Ka rahvamaja tagusesse parki üle kaarsilla ei pääsenud, sest pargis väikese Boose järve kaldal asus telklaager ja Siiliraadio stuudio. Samuti militaarautod vajaliku tehnikaga ning olmevarustus.

Millega peale pressiteadete ja sotsiaalmeedia kirjutiste suures saalis veel tegeleti, sellele keegi täpset vastust ei andnud. Võis ainult aimata, et sealt koordineeriti palju enamat. Saali uksel oli silt: STOP! Kaitseväe ajutine julgeolukuala. Ja aeg-ajalt oli rahvamajas asuva köögi uks kinni ning sellel silt: Mitte segada! Koosolek! Meediaoperatsioonide keskust külastasid erinevatel päevadel kõrged riigitegelased: peaminister Jüri Ratas, Eesti Kaitseväe juhataja Riho Terras,  Kaitseväe peastaabi ülem  Martin Herem, Kaitseliidu ülem Meelis Kiili.  Rahvamaja saalis laudade taga istusid nii Eesti kui liitlasvägede inimesed, kuuldus mitmekeelset juttu. Tuntud inimesi liikus majas hulgi, näites võis liitlasvägede meediategelaste laua tagant ühel päeval vastu vaadata Riigikogu väliskomisjoni esimees  Marko Mihkelson ja teisel päeval majas ringi kõndida Läti Seimi liige Veiko Spolitis. Või Eesti Abipolitseinike Kogu tegevjuht, endine ERR uudisteankur Kerli Dello.  Riho Terrase ja Martin heremi saatjaskonnas oli Vallo Toomet. Kaitseliitlased Madis Milling, Tanel Meiel, Neeme Brus olid peaaegu kogu aeg kohapeal, ikka raadiostuudios. Kui esimest korda olusid hindamas käidi, oli kolmeliikmelises koosseisus kaitseliitlane Tanel Rütman. Nimi ise ehk ei olegi avalikkusele nii tuntud, aga kui öelda, et tegemist on Uhhuu-tuuri mehega, on asi selgem. Rütman oli see, kes tuuri kaasa tegi ja selle ka kaante vahele talletas. Samuti oli tema üks nendest, kes kõiki kõrgeid külalisi meediaoperatsioonide keskuses uksel vastu võttis ja tervitas, kes majas kõike teadis ja kelle käest nii mõnigi kord mõne tegevuse, näiteks pildistamise  jaoks luba tuli küsida.


Riho Terras (keskel) saatjaskonna ja vastuvõtjatega. Vasakult esimene Vallo Toomet. Foto autor Ardi Hallismaa

Jüri Ratas sotsiaalmeedia postitust kirjutamas. Vasakult esimene Tanel Rütman. Foto autor Liana Allas

Siiliraadio ehk Sõdur FM välistuudio ees Neeme Brus, Tanel Meiel, Jüri Ratas, Madis Milling, Nevil Reinfeldt. Foto Autor Liana Allas